« Estonian American Kalev H. Leetaru honored as one of Foreign Policy Magazine’s top 100 Global Thinkers of 2013. | Main | Olga Kistler-Ritso, the founder of Tallinn's Museum of Occupations, has died at the age of 93. »
11:14AM

Elin Toona Gottschalki "Into Exile: a life story of war and peace," saab auhinna / wins award

The widely-read "The Economist" Magazine has selected "Into Exile: A Life Story of War and Peace” by Elin Toona Gottschalk as one of the best books of 2013:  "The poignant autobiography of an Estonian schoolgirl whose childhood was marred by war and family breakdown. She moves from her occupied homeland through the ruins of Germany to the grim, snobbish world of austerity Britain."

The Estonian American National Council, which provided financial support for the book's distribution, congratulates Ms. Gottschalk!  
================================================================================================================================================================================================
Üle maailma hästi tuntud majandusega ja poliitiliste küsimustega tegelev ajakiri  "The Economist" avaldas 7. detsembri numbris loetelu 2013. a. parimatest raamatutest.  Nende seas, üks kaheksast memuaaridest, on Elin Toona Gottschalki "Into Exile: a life story of war and peace," mis ilmus varem sel aastal Lakeshore Pressi väljaandel.    Prestiižikas auhind tuli autorile üllatusena, kuid selle saamisega on üks Elin Toona eesmärkidest saavutatud – tähelepanu äratada Eesti ja eestlaste saatusele.

Põgenemine ja uue eluga Saksamaal ja Inglismaal seotud  trauma ning raskused on inglisekeeles kirjeldatud just sellepärast, et raamatu levik oleks nii laialdane kui võimalik.  Eesti keelne raamat ei oleks jõudnud "The Economist-i" laualegi.

Kui käsikiri oli valmis, pöördus Elin Toona Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides esimehe poole nõu ja abi saamiseks trükikoja leidmisega.  Selgus, et Lakeshore Press, kelle omaniku P. Aarne Vesilinnu eesmärgiks oli avaldada inglisekeelseid raamatuid mis tegelevad Eesti ja eestlaste ajalooga , oli nõus seda trükkima.  Kui raamat oli valmis, toetas Eesti Rahvuskomitee raamatute levitamist autori poolt. Tähtis tegur raamatu tutvustamisel oli ka autori reis Inglismaale, mida toetas Eesti Kultuurfond USA-s. Ilmselt mängisid mõlemad toetused rolli memuaari levikuga Inglismaal, kus ajakiri  "The Economist" ilmub.

Seitsme-aastane Elin Toona lahkus Haapsalust septembris, 1944, koos ema Liki Toonaga ja vanaema Ella Ennoga, luuletaja Ernst Enno lesk.  Tema siis ei aimanud, et ta enam kunagi koju ega eesti kooli ei saa.  Siiski sai temast kirjanik kes on kirjutanud raamatuid, luuletusi ja ajaleheartikleid, nii inglise kui eesti keeles. Tema esimene eestikeelne raamat, "Puuinge"` (1964), pälvis Henrik Visnapuu kirjandusauhinna. Tema sulest on veel ilmunud "Lotukata" (1969); "Sipelgas sinise kausi all" (1974); "In Search of Coffee Mountains" ("Lotukata", inglise keeles) (1977 ameerikas ja 1979 joonistustega Inglismaal); "Kaleviküla viimne tütar" (1988); "Kolm valget tuvi`` (1992); "Rõõm teeb taeva taga tuld. Ernst Enno" (2000); ja "Ella"  (2008).  Autor elab nüüd Palm Harboris, Floridas.

Õnnitleme Elin Toona Gottschalki suurepärase memuaari ning auhinna eest!  Raamat on saadaval Lakeshore Pressilt (www.lakeshorepressbooks.com) ning Amazonilt (www.amazon.com).
-- Marju Rink-Abel

PrintView Printer Friendly Version